AÇMA BÖREK (Erzurum)

2-Su bardağı ılık süt
½ -Su bardağı ılık su
1-Yemek kaşığı toz pak maya
1-Tatlı kaşığı şeker
2-Tatlı kaşığı tuz
1-Yumurta (sarısı üzerine)
1-Paket nebati yağ (oda sıcaklığında yufkaların arasına)
   Alabildiği kadar un

Yapılışı:
            Yoğurma kabında suyla maya 10 dak. ıslatılır.Süt, yumurta beyazı, şeker, tuz mayaya katılıp karıştırılır. Alabildiği kadar unla kulak memesi kıvamına getirilir. 15 dak. daha yoğurarak özlendirilir. Hiç beklemeden 30 bezeye bölünür. 15 tanesi birer birer biraz açılıp araları ½ paket yumuşak yağ paylaştırılarak sürülür. Üst üste konulur ve açılabildiği kadar ince açılarak karşılıklı keserek 16 ya bölünmüş üçgenlere bölünür. Geniş kenarına arzu edilen iç malzeme konulup sigara böreği gibi sararak paket yağla yağlanmış tepsiye aralıklı dizilir. Diğer 15 bezede aynı yapıldıktan sonra tepside 1 saat dinlendirilir. Yumurta sarısı sürülür ve susam serpilip sıcak fırına sürülür. Fırından çıkınca hemen servis yapılmalı. (soğuyunca kıyırlığı kaybolur)

Alternatif İç: Göz kararı kıyma, kıyılmış kuru soğan, etli yerleri küp doğranmış domates, sivri biber, karabiber, tuz, biraz maydanoz ve reyhan az yağda hepsi harlı ateşte kavrulur.(Su salmamaları için) Soğuyunca kullanılır.

Afiyet Şeker Olsun


PIRASALI  BOŞNAK  BÖREĞİ

                                      

İç Harcı:(önce hazırlanacak)
3-Tane ince kıyılmış pırasa 
250 gr-Kıyma
2-Orta boy kıyılmış soğan
½ -Demet kıyılmış maydanoz, dereotu
½ -Çay bardağı sıvı yağ
1-Yumurta (harcın üzerine sürülecek)
   Karabiber, reyhan veya fesleğen, tuz

Yapılışı:
            Yumurta hariç bütün malzemeler kavrulur.Soğumaya bırakılır.

Hamur:                       Ayrıca (yufkaların arasına sürmek için sıvıyağ)
3-Kase tepeleme un
½ -Çay kaşığı şeker, göz kararı tuz ve suyla börek açılabilecek kıvamda hamur olunca 15 dak. daha yoğurarak özlendirilir. Bir saat üzeri örtülerek dinlendirilir. 20 tane bezeye ayrılır. 10 tane bezeyi birer bire tabak genişliğinde açarak sıvıyağla yağlayıp üst üste konulur. Dinlenmeye bırakılır. İkinci 10 bezeye de aynı işlem yapılır ve dinlenirken birinci hazırlanan yufkalar fırın tepsisinden taşacak büyüklükte açılır ve yağlanmış tepsiye yerleştirilir.Soğuyan harç hamurun üzerine yayılır. Çırpılan yumurta her yere gezdirilir.(Malzemenin dağılmamasını sağlar) İkinci açılan yufka hamurda tepsiden biraz geniş açılarak harcın üzerine hafif büzerek yerleştirilir. Alttan taşan hamurla üstteki kenarlardan büzerek işlem tamamlanır.Üzeri sıvı yağla yağlanarak kızartılır. Piştikten sonra ½ saat dinlendirilip dilimlenir.(mısır özü yağı tavsiye edilir)

Afiyet Şeker Olsun


SOSİSLİ   VE   SUCUKLU  ÇITIR   BÖREK

6- Adet yufka, (36 adet böreklik)
300gr- Paket nebati yağ (her yufkaya 50 gr eriterek sürülecek)
3- Çorba kaşığı sulu yerinden yoğurt (üzerine sürülecek)
Bütçeye göre kesilmiş sosis, sucuk
Galeta unu_su

Yapılışı:
            Yağ eritilir. Birinci yufka serilerek üzerine yağ ve 2 çorba kaşığı su gezdirilerek her yerine sürülür. İkinci yufka onun üzerine konulur ve aynı işlem yapılır. 12 parça olacak şekilde üçgenlere kesilir. Geniş kenara sosis ve sucuk konularak kenarları az içe kıvrılıp sigara gibi sarılır. Diğer yufkalarda bu şekilde hazırlandıktan sonra paket yağla yağlanmış tepsiye dizilir. Yoğurt sürülür ve galeta unuyla her yerleri örtülür.Orta sıcaklığa sürülen börekler nar gibi kızartılır. Bir saatlik dinlenmeden sonra servis yapılır.

 

Afiyet Şeker Olsun

 


OTLU PEYNİR

 
  Yıllar önce tanışmak ve ileri dönük uhuvvet paylaşımını yaşayacağımız bir alileye gitmiştik.İçeriye girişimimizden başlayıp kalkana kadar geçen zaman diliminin tadı hala damağımda.Çayın nefaseti,böreğin çıtırtısı,pastanın lezzetiyle tamamlanan meyve faslı derken okunan ders gecenin noktası olmuştu.O zaman hiç aklıma gelmezdi yıllar sonraya tanışılan ilk günün  tadıyla ilerki yılların birliktelik tohumlarının eklidiğini,muhabbet çiçeklerinin rengarenk görüntülerine karışan kokularının bu günlere kadar süreceğini hiç düşünmemiştim .
            Haftalık ders günlerinde arada bir avucuma paket konulur ve şu sözlerle bakışlarımz kenetlenirdi. “Nevin ablacığım senin çok sevdiğin Van’ın otlu peynirinden geldi sanada getirdim”inanın bu ince nazik düşünceyi tekrar yaşayamamaktan göz pınarlarım mahzun mahzun süzdürüyor.Halbuki benim o kardeşime otlu peynir geldiğinden haberim yok.İlk günün tanışmak faslında söylemiştim ya, o cömert , mert ve her halinden güzellik fışkıran kardeşimin zihnine nakşedilmişti bir kere.Evet hiç unuturmu bu aciz, günahkar ve onun iltifatına  layık olamayan çok kusurlu ablasının damak tadını.Eminin otlu peynirin tadı yürekten akan paylaşım sevinciyle yoğrulduğu için çok lezzetliydi.Beni müşfik sesiyle kahvaltıya davet eden  kardeşime manevi şehit olarak  cennete uğurladım.Ondan çok şeyler öğrendim.Benim kişiliğime artı çizgi ekleyen edebi, en güzel ve kıymetli bir değer olarak kaldı.
            Yavrularına davranışlarındaki sabır ve ölçü benim içinde mihenk olmuştu.İlme duyduğun halisane teslimiyetinin çekirdeklerini derleyeciği baki alemdeki edebi hazilerine kavuştu.Kıyametini manevi şehit olarak yaşadı.Geriye bıraktığı son sözleri bizlere ders verdi.  “Bence kermese ciciler hazırlayıp değerini bulmadan satacağımıza, tutaru kadar para olarak verelim. Onlarla uğraşacağımız zamanları Risale-i Nur okuyarak geçirelim” Evet anlatmaya kalemimin yeterli olmadığı bacım, cennet komşusu olmaya arzu ettiğim Nurcan Abut’tur.Çok mahçubum, onunla yeterli sayıda otlu peynir paylaşımımızın tadını çıkaramayışıma.Çok mahçubum aynı ortamda tattğımız derslerden yeterli sürurla duygularımı besleyemediğime.Çok mahçubum otlu peynirin tefekkür edilesi güzelliğiyle bütünleşen  manevi tatları iyi analiz edemediğime.Çok mahçubum nur yaldızlı naif yapısının altındaki Risale-i Nur’ları hakkıyla okuyup, hayatıma geçirmediğime. Çok mutluyum geride kendisi gibi yetiştirmeye çalıştığı kız evlatlarını olduğu model tarzına güvenebilmeye.
            Nurcan Abut sultanım.Sen ebediyet saraylarında, yıldızlardan yıldızlara seyahat  ederken, bizde senin çizginin hamuru olan Kur-an ve sünneti seniyye harcıyla nefsimize şekil vermeye çalışacağız. Çamlık Vakfı kardeş sultanların olarak sana yürekten fatihalar gönderiyoruz.Bizlerin son nefeside manevi şehit olarak kıymetlenirse şahsiyetinden süzülen akislerin için teşekkürler.Mekanının ulviyetine ulaşmak dualarıyla seni çok sevdik seveceğiz.Asıl lezzet yeri olan sonsuzluk aleminde tadacağımız otlu peynirinde tadıyla dualar, dualar ve dualar ...